3842_m

Atmosferik kızıl cinlerin bu belirgin görüntüsü Matthew Kasırgası’nın üzerinde 1 Ekim’de fotoğraflandı. Fırtınanın üzerinde gerçekleşen enerji boşalmalarından kaynaklanan bu fenomen çok nadir görülüyor. 
Etkileri halen devam eden Matthew Kasırgası, geçtiğimiz hafta sonu Karayipler’de, gökyüzünde canlı renklerin boy göstermesine neden oldu. Atmosferik kızıl cin olarak adlandırılan bu nadir olay, Porto Riko’nun yaklaşık 650 kilometre güneybatısında bulunan bir gözlemci tarafından fotoğraflandı. Atmosferik kızıl cinler bulutların üzerinde kısacık bir süre için beliren kırmızı ışıklar şeklinde görülüyor.

Kimi zaman “yukarı doğru şimşek” ve “bulut-stratosfer şimşeği” olarak anılan kızıl cinler yeryüzünden yaklaşık 80 kilometre yukarıda gerçekleşen ve kelimenin gerçek anlamıyla uzayın sonuna kadar gidebilen ani elektrik patlamalarıdır. Bugüne dek çok az belgelenmiş olmalarının nedeni ise bu fenomenin çok kısa ömürlü olması (genelde yaklaşık 10 milisaniye kadar sürüyor) ve çoğu zaman bulutların ardında gerçekleşmesi. Kızıl cinlerin var olduğuna dair kanıtlar o denli az ki, 1989 yılında bir pilot tarafından fotoğraflanana dek bir efsane olduğu düşünülüyordu.

HABERİN DEVAMI İÇİN: http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/kesfet/matthew-kasirgasinin-kizil-cinleri/3842