Yapılan yeni bir araştırma, antik şehirlerin aynı modern şehirler gibi, ne kadar büyükse o kadar üretken ve verimli olduğunu ortaya koydu. Sante Fe Enstitüsü ve Colorado Üniversitesi’nden araştırmacıların bulgularına göre, görünüm ve yönetimdeki önemli farklılıklara rağmen, antik insan yerleşimleri fonksiyon olarak günümüz şehirleriyle oldukça benzerdi.

Daha önce yapılan araştırmalar, modern şehirlerdeki popülasyonun artmasının üretkenlik ve verimliliği arttırdığını gösteriyordu. Örneğin, bir şehrin popülasyonu, kentsel altyapı gelişimini geride bırakıyor ve mal ve hizmet üretimi de popülasyonu geride bırakıyor. Bu örnekler “kentsel ölçekleme” denilen bir olgu için şaşırtıcı derecede matematiksel düzen ve öngörülebilirlik sergiliyor.

1960’larda Meksika’nın nüfusu patlamadan önce, bilirkişiler bu bölgelerin 2000 yıla yayılan ve dört kültürel dönemi kapsayan tüm antik yerleşimlerini incelediler. Ekip bu verilerden yola çıkarak, popülasyonu ve yoğunluğu tahmin edebilmek için yüzlerce antik tapınağı ve binlerce antik evi, anıt ve diğer yapıların büyüklüklerini ve inşaat hızını, bölgelerin kullanım yoğunluğunu analiz etti. Vardıkları sonuç ise, bir antik şehrin ne kadar büyük olursa aynı zamanda o kadar üretken olduğu.

HABERİN DEVAMI:http://arkeofili.com/?p=1924

Yazan: Tarih: 21 Şubat 2015