3845_m

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz ay antobiyotik direncini “en büyük ve en acil ele alınması gereken küresel tehlike” olarak tanımladı. Peki bu sorunla nasıl mücadele edilecek?

Geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler’in ev sahipliği yaptığı olağanüstü bir toplantı, dünyanın, yılda 700 bin kişinin ölümüne neden olduğu düşünülen antibiyotik direncine bakışını değiştirebilir.

BM toplantısına katılanların tümü, antibiyotik direncini “en büyük ve en acil ele alınması gereken küresel tehlike” olarak tanımlayan bir siyasi deklarasyonu imzaladı. Ancak tehlikenin kontrol altına alınıp alınamayacağını tarafların bundan sonraki hamleleri belirleyecek.

Toplantıyla eşzamanlı olarak gündeme gelen endişe verici haberler de antibiyotik direncinin ne kadar ciddi ve acil bir sorun olduğunu ortaya koydu.

Resmi olarak Antimikrobiyal Direnç Yüksek Seviye Toplantısı olarak adlandırılan oturumla BM, dünya sağlığı konusunda tarihinde dördüncü kez harekete geçmiş oldu (en son 2014’te Ebola için adım atılmıştı). Liderler toplantının başından itibaren günün önemine dikkat çekti.

Yazan: Maryn McKenna        Fotoğraf: David Goldman, AP

YAZININ DEVAMI İÇİN: http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/kesfet/tedavi-edilemez-hale-gelen-hastaliklarla-nasil-bas-edecegiz/3845