Scroll to top

Bilgi Paylaşımı: DÜNYANIN İLK SANATÇISI KİMDİ?


admin - 15 Ağustos 2016 - 0 comments

 
1804cb31f07d1effb620584b5407f4d48d9b1438686116_w500Yapılan yeni çalışmalar ilk sanatçıların Homo sapiens’lerin olmadığını iddia etmekte. 1880’lerde Hollandalı anatomist Eugène Dubois insanlar ve maymunlar arasındaki kayıp halkayı bulmak için araştırmalarına Endonezya’daki şebekleri insanlara benzedikleri için incelemeye başladı. Dört senelik bir araştırmanın sonunda parçalanmış fosillerin dışında büyük bir beyin boşluğu ve kaş çıkıntısı bir maymununkine benzeyen bir kafatasının üst bölümü Endonezya’da olan Solo Nehrinin kenarında bulundu. Java adasında bulunduğundan “Java Adamı” adı verilen iskelet zamanında evrimi kabul edenler ve reddeden bilim insanları arasında insan evrimiyle alakalı büyük tartışmalara neden oldu.
Dubois’in kayıp halkası günümüzde çürütülmüş durumda, çünkü Java Adamının 1950’lerde bir Homo erectusa ait olduğu anlaşıldı. O günden bugüne pek yakından çalışılmayan fosiller, yeni araştırmalarla birlikte insanın bilişsel gelişim tarihini yeniden yapılandırmakta.
2007’de Avusturalya’lı doktora adayı Stephen Munro yumuşakçaları inceleyerek insansı canlıları çalışıyordu. Munro, araştırmalarını yaparken Leiden’de saklanan ve Dubois’in Java Adamın etrafında bulduğu deniz kabuklularının fotoğrafını da çekti. Daha sonra, fotoğrafları incelerken, kabukların birinin üzerinde zig-zag çizen desenleri fark etti.
Duruma oldukça şaşıran Munro durumun bir şaka olabileceğini düşündü ve Josephine Jordens’a başvurdu.
Yine başka bir arkeolog ve deniz biyoloğu olan Josephine Jordens’ta Dubois’in deniz kabuklarını Java’nın tarih öncesi çevresini anlamak için inceliyordu. Jordens araştırmasında kabukların bazılarının üzerinde köpek balığı dişiyle açılmış küçük delikler fark etti.
Tortu analizleri sonucunda 430.000 ile 540.000 yıl evveline tarihlenen kabuklar ilk kasti olarak yapılmış en erken delme izlerini taşıyor. Delikler ve zig-zag çizgileri arasında kesin bir bağ olup olmayacağını söylenemese de, Joordens zig-zag çizgilerin midyeyi yemek için açmaya çalışırken yapılmış olabileceğini belirtti.
İncelemeler midye kabuğunun üzerinde bulunan zig-zag çizgilerin bilinen ilk örneği olan Güney Afrika’daki Blombos Mağarasında bulunan ve modern insanlar tarafından yapılan  ilk çizgisel desenden 300.000 yıl daha eski olduğunu ortaya koymakta.
Kaynak: http://discovermagazine.com/2015/june/23-making-a-mark#.Vb1uVpRIBO0.twitter

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir