Scroll to top

Bilgi Paylaşımı:Çince öğrenirken yapılmaması gereken 7 yanlış


admin - 13 Haziran 2016 - 0 comments

cince-ogrenirken

“Bin millik bir yolculuk bir adımla başlar.” Bu sözler Lao Tzu ‘ya ait. Çince her ne kadar dünyada öğrenmesi en zor dillerden biri de olsa öğrenmesi imkansız değil. Özellikle de sizin öğrenmenizi zorlaştıracak, yapmamanız gereken yanlışların ne olduklarını bildiğinizde. İşte onlardan 7 tanesi.
Çince öğrenirken yapmamanız gereken 7 yanlış;

Yanlış 1: Tonları iyi öğrenmemek

Eğer Çince dilini tonları bilmeden konuşuyorsanız yarım sağır yarım dilsizsiniz demektir. Muhtemelen hiç kimse sizi anlamayacaktır. Tabi ki Çince öğrenen sınıf arkadaşlarınız ve öğretmeniniz hariç. Öğretmenler Çinceyi yeni öğrenen öğrencilerin kullandığı yanlış tonlara alışkın oldukları için ne dediğinizi pekala anlayabilirler ama aynı şey maalesef ki sokaktaki Çinliler için geçerli değildir.
Eğer ne dediğinizi tahmin edebileceklerini düşünüyor iseniz ise yanılıyorsunuz. Eğer iki taraf da sessiz sinema oynamıyor iseniz, tonlar hariç Çince’deki her şeyi biliyor bile olsanız, Çinceyi en iyi anlayabilecek en yerli Çinli ile karşılaşmış bile olsanız anlaşmanız çok zor olacaktır.
Bu acıdan kendinizi Çince eğitimine başladığınızda tonlara daha fazla önem vererek kurtarabilirsiniz. Ek olarak Çince tonlama hakkında yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Yanlış 2: Karakterleri öğrenmemekcince-ogrenirken2

Çince öğrenirken pinyin de öğreniyorsunuz ve ilk birkaç seviyeye kadar bu kitaplarda okuma parçaları ve kelimelerin yanında yer alan pinyin ile nasıl okunduğunu öğrenebiliyorsunuz. Ancak sadece birkaç seviyeye kadar.
Dışarı çıktığınızda sokaklar Çince karakterlerle yazılmış tabelalarla dolu (ki Expo 2010 münasebeti ile artık bu tabelalara pinyin de eklemeye başladılar), TV dizileri, sinema filmleri, kitaplar, duvarlarda asılı olan uyarılar, etrafınızdaki her şey Çince karakterlerle yazılmış ve pinyinsiz! Bu durumda karakterlerin nasıl okunduğunu bilmenize ve dili öğrenmenize yardımcı olabilecek her şeyden mahrum kalmış oluyorsunuz.
Öyleyse eğer Çince ile ilgili bir gelecek hayali kuruyorsanız “konuşma” alıştırmalarından geri kalan zamanda “Çince karakter” yazma alıştırmaları yapmalısınız. Bunun Çincenin en zor kısmı olduğu aşikar. Ne yazık ki bunu daha kolay yapacak bir şey yok. Ancak her gün belirli bir süre düzenli olarak çalışarak üzerinizdeki yükü hafifletebilir ve Çince karakterlerini bir parça daha öğrenilmesi kolay hala getirebilirsiniz.

Yanlış 3: Karakterler üzerinde fazla çalışarak kendinizi öldürmekcince-ogrenirken6

Yurtta kaldığım bir dönemde yabancı bir oda arkadaşım vardı. Ne zaman görsem sürekli karakter çalıştığını görürdüm. Sabah okula gitmek için kalkar, yüzümü yıkamak için lavaboya gidip döndüğümde bir bakardım ki arkadaşım okul başlayana kadar karakter çalışmaya başlamış. Günlerden Pazar, saat 9 gibi. Kendime çay yapmak için kalkardım ve hoop oda arkadaşım yine karakter çalışmaya başlamış. Neden bu kadar çalıştığını sorduğumda ise haklı olarak çalışmak için başka fırsatı olmadığını söylerdi. Ama bir taraftan da başka bir şey yapmak için hiç vakti olmadığından yakınırdı. Bunun kendi elinde olduğunu, dışarı çıkıp gezebileceğini, eğlenebileceğini söylediğimde ise buna enerjisinin ve zamanının olmadığını söylerdi.
Tamam, çalışmak tabi ki de sizi amacınıza götürebilecek tek şey, ancak karakterlere gereğinden fazla yoğunlaşarak diğer şeylere zaman ve enerji bırakmama hatasına da düşmemeye çalışın. Çince öğrenirken Hanzi çalışmak kadar Çinli bir arkadaş edinip konuşma pratikleri yapmanın, gittiğiniz ülkeyi, şehri gezip tanımanın da en az diğerleri kadar önemli olduğunu unutmayın.
Gülhan Gülez | 13 Kasım 2014
Alıntı  ve Haberin Devamı için: http://www.cinmacerasi.com/cince-ogrenirken-yapilmamasi-gereken-7-yanlis/

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir