Scroll to top

Bilgi Paylaşımı: Paylaşılamayan Cennet İğneada


admin - 3 Kasım 2015 - 0 comments

Paylaşılamayan Cennet: İğneada

Çimento limanı, taş ocakları, rüzgâr enerjisi santralı derken İğneada bu kez de nükleer santral projesiyle gündemde.
Haber: Deniz Koç / Fotoğraf: Turgut Tarhan
Karadeniz kıyısında, Türkiye ile Bulgaristan’ın buluştuğu noktada bir cennet İğneada. Istranca (Yıldız) Dağları’nı aşan keskin dönemeçleri geride bıraktığınızda, derelerin getirdiği kumların kıyıda bir set oluşturmasıyla meydana gelen özel bir ekosistem olan longoz (subasar) ormanlarına ulaşırsınız. Dişbudak, kayın, meşe, akçaağaç, üvez ve mürver gibi ağaçların kökleri toprağı bütün gücüyle kavramıştır. Kış ve ilkbahar aylarında orman zemini tamamen sularla kaplıyken, yaz ve sonbahar aylarında çekilen sular, bu yaşam damarı kökleri bırakır açıkta. Kıyı ise yumuşak beyaz kumlarla kaplı bir sonsuzluktur.
Türkiye bir yana dünyanın en önemli doğa miraslarından biri kabul edilen ve 2007 yılında milli park ilan edilen İğneada, ne yazık ki son yıllarda benzersiz ekosistemini tehdit eden projelerle sık sık gündeme geliyor. Kamyon ve iş makinelerinin geçebilmesi için taş ocaklarına açılan yollar; çimento limanı ve rüzgâr enerjisi santralı (RES) projeleri yetmezmiş gibi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de yapılması planlanan üçüncü nükleer santral için adres olarak yine Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi seçildi.
Tatlı ve tuzlu su göllerinin, kıyı kumullarının, tatlı ve hafif tuzlu bataklıklarının bir arada bulunduğu, önemli kuş göç yollarından birinin üzerinde yer alan ve endemik bitki türlerinin yaşam alanı olan İğneada amansız bir talan yarışının mekânı haline gelmiş durumda. Devlet kurumları ve özel şirketler bu cennet parçasını sakinleri olan ağaçların, kuşların, böceklerin, memelilerin, sürüngenlerin ve diğer tüm canlıların elinden alıp paylaşmanın derdine düşmüş adeta.
Haberin Devamı: http://www.atlasdergisi.com/gundem/paylasilamayan-cennet-igneada.html

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir