Scroll to top

Bilgi Paylaşımı: Samsung, çocuk işçi çalıştırılmasına karşı!


admin - 14 Temmuz 2014 - 0 comments

Samsung, çocuk işçi çalıştırılmasına karşı!

Araştırmalar sürüyor. Kesin sonuçlar elde edilirse iş ilişkileri bitirilecek.                              

Teknoloji gelişiyor, bunun sonucunda tercihlerimiz de değişebildiği gibi çok hızlı alışverişler yapabiliyoruz artık. Bir tüketim çılgınlığının içindeyiz ve bu çılgınlığın devam etmesi için de üretim süreçlerinin hızla devam etmesi gerekiyor. Ne var ki işte bu süreçler bazen sıkıntılar doğurabiliyor.
Samsung ve Apple gibi büyük firmaların tedarikçileri, bazen üretimi hızlandırabilmek ve ucuza halledebilmek için çocuk işçi çalıştırabiliyor. Tabii bu yasal değil ve birçok kez bu tip sorunlar ortaya çıkmıştı. Şimdi de benzer bir durum söz konusu.
Samsung, çocuk işçi çalıştırdığı ispatlanması durumunda, tedarikçi firmalarından olan Shinyang Electronics ile iş ilişkilerini tamamen keseceğini duyurdu. Çünkü Samsung‘un bu konuda “sıfır tölerans” politikası bulunuyor ve uygunsuz koşullarda işçi çalıştırılmasına karşı çıkıyor. Bu bağlamda firma, 2013’te 3 denetim gerçekleştirmiş ve çocuk işçi izine rastlamamıştı. Son denetimin de 25 Haziran’da yapıldığı söyleniyor. Ancak Amerikalı China Labor Watch’un yaptığı araştırmaya göre, işler pek de iyi değil.
China Labor Watch’un raporuna göre Shinyang Electronics’te çalışan işçilerin koşulları iyi değil. Fazla çalışma saatleri uygulanıyor ve sağlık güvenliği konusunda eksiklikler var. Ayrıca, çocuk işçi çalıştırıldığı konusunda da şüpheler var. Bunun üzerine de yeni bir araştırma yapılıyor. Eğer sonuçlar kesin olarak “çocuk işçi çalıştırılıyor” maddesini işaret ederse, Samsung, tedarikçilerinden olan Shinyang Electronics ile iş ilişkilerini tamamen bitirecek.

www.teknokulis.com / Mahmut Saral

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir