Scroll to top

Portekizce'nin dünya da en fazla konuşulan 6. dil olduğunu biliyor muydunuz?


admin - 29 Ocak 2014 - 0 comments

Portekizce, 200 milyondan fazla kişi tarafından konuşulmaktadır ve Brezilya, Portekiz, Angola, Cape Verde, East Timor, Guinea-Bissau, Mozambique, Sao Tome ve Principe ve Macau’da konuşulan resmi dildir. Dünyada en fazla konuşulan 6.dildir.
Portekizce öğrenmek, özellikle yönetim, ithalat-ihracat, sağlık sektörü, turizm sektörü ve çevirmenlikte çalışacak olan kişiler için oldukça önemlidir.
Portekizce, ayrıca, Avrupa Birliği ve MERCOSUR’un (Brezilya’nın da içlerinde bulunduğu çeşitli Latin Amerika ülkeleriyle yapılan ekonomik anlaşma) da resmi dilidir. Portekizce birçok yerde kullanıldığından, sizin de bu dili kullanmanız için birçok fırsat çıkacaktır karşınıza.
Portekiz çok zengin bir kültüre sahiptir. Dünyaca tanınmış yazarlarından bazılarına bakacak olursak karşımıza Gil Vicente çıkar. Gil Vicente, Rönesans ruhunu yakalamış olan yazarlardandır, ya da günümüze daha yakın bir örnek verecek olursak, 1998 yılında edebiyat alanında Nobel Ödülünü kazanan José Saramago’dan, ve tabi ki Fernanado Pessoa’dan bahsedebiliriz.  Tüm bunlara ek olarak, Portekiz ve Brezilya, müzik, sanat ve dans alanlarında oldukça önemli ve köklü bir geçmişe sahiptir.

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir